Menu

M1A2-SNAKE #5.5 + matura

23 kwietnia 2017 - Daj się poznać 2017, Projekty
M1A2-SNAKE #5.5 + matura

Devlog o nieprzypadkowym numerze 5.5 –  w projekcie zrobione za mało, żeby przejść do #6, a w dodatku post mieszany, czyli trochę o snejkach a trochę o przygotowaniach do matury z informatyki.

Udało mi się poświęcić kilkadziesiąt minut na grzebanie w M1A2, update jest raczej mały.

Zmieniłem rozdzielczość okna(teraz jest 800×600), dzięki czemu zachowując pole gry o wymiarach 640×480 dodałem trochę obszaru na interfejs – po bokach i u dołu.

Po bokach upchnę informacje o tym, ilu jeszcze wrogów na mapie czeka do zespawnowania – tak jak było w klasycznych tankach. W dolnym pasku HP gracza, może rodzaj używanych pocisków(po zdobyciu nowego rodzaju możliwe przełączanie się) oraz garść statystyk – ilu zniszczonych tankosnejków przeciwnika, ilość zgromadzonych punktów(każdy utracony segment to -10, każdy zestrzelony wróg to +10 itp).

Dodałem także placeholder reprezentujący flagę, której bronimy. W klasycznych czołgach był to orzełek, w przypadku M1A2 będę musiał się zastanowić. Na ten moment flaga jest niezniszczalna, bo i czym ją zniszczyć skoro snejki jeszcze nie potrafią strzelać. Pola, na których flaga się znajduje, oczywiście nie są możliwe do odwiedzenia.

Matura

Za jakieś dwa tygodnie przyjdzie mi pisać maturę rozszerzoną z informatyki, więc pomyślałem że w sumie warto trochę odświeżyć sobie wiedzy i znajomości Excela i Accessa, oraz poćwiczyć zadania z programowania.

Zadania z poprzednich matur, które wymagały pisania kodu, poszły mi ze wszystkich najsprawniej.
W jednym z nich trzeba operować na liczbach binarnych – wybrać max/min, sprawdzić podzielność, policzyć ile z nich ma więcej zer niż jedynek. Sprawę załatwia operowanie na stringach, operator ‚>’ porównujący leksykalnie(dla zadania max/min to klucz do sukcesu), znajomość systemu binarnego też się przydaje(np. wiedza o tym, że binarka jest podzielna przez 8 kiedy ma trzy skrajnie prawe pozycje ustawione na 0).

Drugie zadanie było z kryptografii – szyfr Cezara z przesunięciem. Tutaj było trochę kłopotów, głównie z tym, że przy którejś z rzędu kompilacji <fstream> przestał w ogóle tworzyć pliki, niezależnie od miejsca w którym chciałem je zapisywać, nie zwracał też uwagi na ustawiane flagi. Po jakimś czasie problem ustąpił i kiedy po prostu pomieszałem trochę flagami, coś zaskoczyło. Dziwny problem.
Zadania polegały głównie na schemacie rozszyfruj/zaszyfruj/sprawdź coś. Szyfrowanie dużych liter z ASCII z przesunięciem o 107 pozycji poszło jak z płatka – idzie zauważyć, że faktyczne przesunięcie to reszta z dzielenia całkowitego klucza K(czyli 107 w tym przypadku) przez 26(czyli różnice pozycji 91 i 65 w ASCII). Dochodziło też zawijanie, czyli po Z ma nastąpić znowu A , a to najprościej załatwić if’em i dodawaniem/odejmowaniem pozycji, jeśli zachodzi konieczność. Rozszyfrowanie działało podobnie, tylko w drugą stronę, oraz klucz się zmieniał(no i tutaj w zeszłym roku był błąd w danych dostarczonych przez CKE).

Zadania z Accessa i Excela trochę mniej mi leżą, dlatego też w ostatnim czasie poświęciłem im więcej czasu niż tym z programowania.

Excel straszy. Masa liczb, często bardzo dużych. Dużo danych, łatwo pomylić się w formule, na której bazuje później kolejna, która ma dać finalny wynik do podpunktu zadania. Trzeba mieć oczy dookoła głowy i chyba najlepiej dla mnie będzie rozkładać obliczenia na małe kroki. W ten sposób udało mi się zmęczyć w końcu zadanie z demografii Edulandii, początkowo sporo rzeczy próbowałem liczyć hurtem w jednej formule i niestety wyniki były superbłędne.

Cóż, słonia na raz nie zjesz, trzeba kawałkami.

Na koniec Access i SQL. Z baz danych ogólnie problemów nie miałem, przygotowania do egzaminu E.14 szły dość znośnie. Jednak po kilku miesiącach bez dotykania SQLa i w ogóle Accessa(na bazach danych wszystko było w phpmyadmin no i w notepadzie++) nie mogłem się w ogóle za zadania zabrać. Dopiero małe podpowiedzi jakie wyciągnąłem z innych rozwiązań tych zadań powoli mnie rozkręciły, ale jeszcze sporo trzeba zrobić.

Zapowiada się pracowity tydzień. 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *